Kamery IP kontra kamery analogowe

 

Obecnie na rynku dostępne są dwie grupy kamer przemysłowych. Są to kamery IP oraz kamery analogowe. Kamery IP są to urządzenia sieciowe, komunikujące się z serwerem/rejestratorem za pomocą sieci LAN/WAN, dostęp do kamer sieciowych możliwy jest praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Natomiast kamery analogowe to tradycyjny sprzęt do monitoringu wizyjnego, sygnał wideo przesyłany jest kablem koncentrycznym. Główną zaletą kamer sieciowych jest jakość przesyłanego obrazu, może mieć on rozdzielczość dochodzącą do kilku, a nawet kilkunastu (zastosowania profesjonalne) megapixeli. Obecnie system analogowe wypierane są przez systemy cyfrowe/IP.

 

Poniżej zamieszczamy ujęcia z kamery analogowej oraz kamery IP 2Mpx FullHD.   

Kamera Analogowa

Rozdzielczość: 580 TVL
Obiektyw ogniskowa 4,5mm


Kamera IP

Rozdzielczość: 1600x1200 TVL
Obiektyw ogniskowa 4,5mm 

 

Zalety monitoringu IP w porównaniu z systemem analogowym

Dzięki zastosowaniu technologii IP do transmisji obrazów, dźwięku oraz sygnałów alarmowych systemy telewizji przemysłowej oparte o kamery IP oferują znacznie większą funkcjonalność w porównaniu z tradycyjnymi systemami analogowymi CCTV przy zachowaniu umiarkowanej ceny.  

axon

Kamery IP posiadają własny interfejs WWW, dzięki temu każda kamerę można skonfigurować zgodnie z potrzebą. Kamery IP mają także możliwość bez udziału rejestratora i zewnętrznego oprogramowania wysyłania zdjęć (zrzutów) na zdalny serwer FTP, e-mail`i oraz SMS`ów z powiadomieniem o zdarzeniu wraz z obrazem. Kamery z algorytmami do inteligentnej analizy obrazu potrafią rozróżnić ruch gałęzi spowodowanych przez wiatr od ruchu idącego człowieka lub wychwycić pozostawiony na dłużej obiekt (np. torba na lotnisku) i wysłać automatyczną informację do aplikacji bądź osoby zarządzającej systemem monitoringu wizyjnego.

 

Główne zalety systemów monitoringu IP:

  • duża skalowalność systemów,

  • szybkie wdrożenia,

  • integracja z istniejąca infrastrukturą LAN, WAN oraz WLAN,

  • możliwość wykorzystania technologi bezprzewodowych 802.11a/b/g/n,

  • wysokie rozdzielczości obrazu (do 5MPix),

  • możliwość  zasilania kamer ze switcha poprzez system aktywnego PoE

  • oprogramowanie do inteligentnej analizy obrazu zarówno po stronie kamery (wykrywanie i alarmowanie o zdarzeniach bezpośrednio z poziomu kamery) jak i po stronie aplikacji do rejestracji obrazu zainstalowanej na komputerze PC (serwerze) lub sprzętowym rejestratorze NVR

  • łatwe i szybkie zarządzanie rozproszonym systemem monitoringu IP.